British Pacific Properties Main Stage

Performer Schedule

British Pacific Properties Main Stage

Sponsored by British Pacific Properties
 

British Pacific Properties' Main Stage will feature live entertainment showcasing multicultural performances during the two days of the festival. 
 

TD Cultural Dance Stage

The TD Cultural Dance Stage will showcase dancers from across the globe with exciting live performances during the two days of the festival.

Stay tuned for more information about our performers.
 

West Vancouver Schools Performance Stage 

Showcasing the talent of West Vancouver Schools’ elementary and secondary students, this performance stage will feature band, choir, and music performances. 

Friday, June 3
4:10 pm - 4:30 pm West Vancouver Schools Performance Stage Gleneagles Ch’axy Elementary Grade 6 and 7 Band
4:10 pm - 4:15 pm TD Cultural Dance Stage Dovbush School of Ukrainian Dance
4:15 pm - 4:45 pm TD Cultural Dance Stage Method of Modern Movement's Youth Program: Studio Pointe
4:30 pm - 5:00 pm British Pacific Properties Main Stage West Vancouver Youth Band
4:45 pm - 5:00 pm TD Cultural Dance Stage Shilpa Shankar – Bharatanatyam dance
5:00 pm - 5:20 pm West Vancouver Schools Performance Stage Hollyburn Elementary Grade 6 and 7 Band
5:00 pm - 5:30 pm TD Cultural Dance Stage ICanDance!
5:00 pm - 5:30 pm British Pacific Properties Main Stage Official opening: Spakus Slolem (Eagle Song Dancers) and the West Vancouver Youth Band
5:30 pm - 6:00 pm TD Cultural Dance Stage Vanleena
5:45 pm - 6:30 pm British Pacific Properties Main Stage Mariachi Los Dorados
5:50 pm - 6:10 pm West Vancouver Schools Performance Stage Westcot Elementary Grade 6 Band
6:15 pm - 6:45 pm TD Cultural Dance Stage North Shore Academy of Dancing
6:40 pm - 7:00 pm West Vancouver Schools Performance Stage Westcot Elementary Grade 7 Band
6:45 pm - 7:15 pm TD Cultural Dance Stage Jessica Dancing School - Ribbon & Fan Dancing
7:00 pm - 8:00 pm British Pacific Properties Main Stage Coco Jafro
7:15 pm - 7:45 pm TD Cultural Dance Stage Pro Dance
7:45 pm - 8:30 pm TD Cultural Dance Stage Driftwood Dance Academy
8:30 pm - 10:00 pm British Pacific Properties Main Stage The Whiskeydicks
8:45 pm - 9:30 pm TD Cultural Dance Stage Dance of Joy Academy
Saturday, June 4
11:10 am - 11:30 am West Vancouver Schools Performance Stage Ridgeview Elementary Grade 6 and 7 Band
11:15 am - 11:45 am TD Cultural Dance Stage Seymour Dance competitive teams
11:45 am - 12:00 pm TD Cultural Dance Stage Zornitza – Bulgarian Dance Ensemble
12:00 pm - 12:20 pm West Vancouver Schools Performance Stage Caulfeild iDEC Elementary Grade 6 and 7 Band
12:00 pm - 12:30 pm TD Cultural Dance Stage RNB Dance
12:30 pm - 1:00 pm TD Cultural Dance Stage Mexican Dance Ensemble - Caudillos del Sur
12:30 pm - 1:00 pm British Pacific Properties Main Stage Sentinel Secondary Grade 10 and 11 Jazz Band
12:40 pm - 1:00 pm West Vancouver Schools Performance Stage École Pauline Johnson Elementary School Grade 3 (Division 10) — Ce monde est merveilleux
1:05 pm - 1:25 pm West Vancouver Schools Performance Stage École Pauline Johnson Elementary School Grade 6 Band
1:15 pm - 2:00 pm TD Cultural Dance Stage North Shore Academy of Dancing
1:30 pm - 2:00 pm British Pacific Properties Main Stage Sentinel Secondary RnB Band
1:35 pm - 1:55 pm West Vancouver Schools Performance Stage École Pauline Johnson Elementary School Grade 7 Band
2:00 pm - 2:30 pm TD Cultural Dance Stage ICanDance!
2:10 pm - 2:30 pm West Vancouver Schools Performance Stage Irwin Park Elementary School Grade 6 Band
2:30 pm - 3:00 pm TD Cultural Dance Stage Method of Modern Movement's Youth Program: Studio Pointe
2:30 pm - 3:30 pm British Pacific Properties Main Stage Sambacouver
2:45 pm - 3:10 pm West Vancouver Schools Performance Stage Irwin Park Elementary School Grade 7 Band
3:00 pm - 3:15 pm TD Cultural Dance Stage De Danaan School of Irish Dance
3:10 pm - 3:30 pm West Vancouver Schools Performance Stage West Vancouver Secondary School Concert Band
3:30 pm - 4:30 pm TD Cultural Dance Stage Vanleena Dance Academy
3:55 pm - 4:15 pm West Vancouver Schools Performance Stage Sentinel Secondary Grade 9 Jazz Band
4:00 pm - 5:00 pm British Pacific Properties Main Stage Murray Porter
4:30 pm - 4:45 pm TD Cultural Dance Stage Chibi Taiko
4:45 pm - 5:00 pm TD Cultural Dance Stage Gleneagles Scottish Country Dance Club
5:00 pm - 5:30 pm TD Cultural Dance Stage Mom Bop
5:20 pm - 5:40 pm West Vancouver Schools Performance Stage West Vancouver Schools Honour Choirs: Junior Honour Choir; Intermediate Treble; Senior Treble; Mixed Honour Choir
5:30 pm - 6:30 pm British Pacific Properties Main Stage Bakara
5:45 pm - 6:15 pm TD Cultural Dance Stage Pro Arté – Pro Artistico & Sovereign
6:15 pm - 6:30 pm TD Cultural Dance Stage Roots Peruvian Folk Dance
6:30 pm - 6:45 pm TD Cultural Dance Stage Bulgarian dance groups Kitka, and Hubavitzite
6:45 pm - 7:45 pm TD Cultural Dance Stage Dance of Joy Academy
7:00 pm - 8:00 pm British Pacific Properties Main Stage En Karma
8:00 pm - 8:30 pm TD Cultural Dance Stage Pro Dance
8:30 pm - 9:00 pm TD Cultural Dance Stage Sentinel K-dance Crew
8:30 pm - 10:00 pm British Pacific Properties Main Stage Orquesta Tabasko